Doğduğunuz aile içinde fikirlerinize yeterince önem verilmediyse, bir birey olarak tanınmadıysanız, birileri sizin adınıza karar aldıysa, görülmemişseniz, anne ve babanızdan sevgi alabilmek için hep çabalamak zorunda kaldıysanız, evde şiddet, ihmal ya da istismara maruz kaldıysanız ve buna kimse dur demediyse, yakın çevre akraba ya da herhangi bir şekilde ihmal ya da istismara uğrayıp da kimselere diyemediyseniz, deseniz bile aileniz hiçbir şekilde bununla ilgilenmediyse, üstüne üstük sizi suçladıysa, sizi sarmalayamadıysa değersiz olduğunuzu düşünmüşsünüzdür. Bu düşünce bir süre sonra iç sesiniz haline gelmiştir ve artık yetişkin olduğunuzda size kimse değersizce davranmasa bile siz kendinizi öyle hissediyorsunuzdur.

Değersizlik duygusu siz çocukken o kadar yakın bir duygu haline gelmiştir ki yetişkin olduğunuzda da bundan kurtulamaz hale gelmişsinizdir. Etrafınızda size değersiz hissettirecek kişiler seçersiniz ya da öyle olmasa bile ilişkinin içinde kendinizi değersiz hissettirecek davranışları karşınızdaki insana yaptırtırsınız. Çünkü içinizde, derin bir yerde değersiz olduğunuza, size iyi davranılmayı hak etmediğinize dair inancınız tamdır. Buna uygun yaşar ve buna uygun seçimler yaparsınız hayatta.

Şimdi bir bakın bakalım etrafınıza. Tüm hayatınızı şöyle bir gözden geçirdiğinizde hangi ilişkilerinizde kendinizi değerli, hangilerinde değersiz hissediyorsunuz? Değersiz hissettiğiniz ilişkiden neden kopamıyorsunuz? Neden bitiremiyorsunuz? Bu duygu bir yerlerden tanıdık geliyor mu mesela?